Vaše králiky budú musieť byť schopné pohodlne vykonávať svoje prirodzené správanie, aby boli šťastné a zdravé. Všetky králiky sú individuálne, ak sa však správanie vášho králika náhle zmení, poraďte sa so svojím veterinárom. Správanie králikov sa môže líšiť v závislosti od ich veku, osobnosti alebo minulých skúseností, je však bežné, že králiky, ktoré sú vystrašené alebo trpia bolesťou, si vyvinú návyky, ako je agresivita alebo skrývanie sa. Medzi ďalšie príznaky toho, že králik môže trpieť stresom alebo strachom, patrí žuvanie tyčiniek v klietke, nadmerná starostlivosť, zmenené návyky pri kŕmení alebo toalete alebo opakované krúženie okolo výbehu.

Králiky potrebujú:

  • Vždy prístup ku všetkým veciam, ktoré potrebujú (napr. priestor, jedlo, voda, bezpečné úkryty, králiky, toalety a hračky).
  • Bezpečné hračky na hranie/žuvanie a pravidelné príležitosti hrať sa s inými priateľskými králikmi a/alebo ľuďmi.

– Králiky sú veľmi spoločenské, hravé a zvedavé a potrebujú komunikovať a hrať sa s inými priateľskými králikmi.

– Mnohí radi komunikujú s ľuďmi.

  • Neustály prístup do bezpečných úkrytov, aby mohli uniknúť, ak pocítia strach. Králiky sa musia vedieť skryť pred vecami, ktoré ich vydesia.

– Keďže sú to druhy koristi, potrebujú mať možnosť ukryť sa niekde v bezpečí, mimo zraku a pachu predátorov (napr. líšky / mačky / psy / fretky / dravé vtáky).

  • Príležitosti cvičiť denne, aby ste zostali fit a zdraví.

– Králiky sú aktívne zvieratá, ktoré potrebujú pravidelný a častý pohyb, ideálne s prístupom na veľkú plochu počas ich najaktívnejšieho obdobia (skoro ráno, neskoro popoludní a cez noc), keď sa radi pasú, hľadajú potravu a sú spoločenské.

  • Neustály prístup ku kvalitnému senu; je to dôležité pre emocionálnu pohodu, ako aj zdravie zubov a trávenia.
  • Vhodné materiály, ktoré umožňujú kopanie (napr. pieskovisko) a oblasti na označenie územia sekrétmi z brady, močom a trusom.

– Vône sú pre králiky dôležité komunikačné metódy.

  • Aby ste boli pozorní. Ak sa správanie vášho králika zmení alebo vykazuje známky stresu/strachu, vyhľadajte radu od veterinára alebo kvalifikovaného odborníka na správanie zvierat  – môže byť utrápený, znudený, chorý alebo zranený.

– Správanie králika závisí od veku/osobnosti/minulých skúseností.

– Králiky, ktoré majú strach/bolesti, môžu zmeniť svoje správanie/vypestovať si nežiaduce návyky, napr. agresiu/skrývanie sa.

– Známky, že králik môže trpieť stresom/strachom, môžu zahŕňať skrývanie sa/žuvanie mreží v klietke/nadmernú starostlivosť/zmenené návyky pri kŕmení alebo toalete/nadmerné pitie/hranie sa s fľašou vody/sedenie zhrbené/neochota pohybovať sa/opakované krúženie po výbehu. .

  • láskavosť! Nikdy na králiky nekričte ani ich netrestajte, je veľmi nepravdepodobné, že by to pochopili a môžu byť nervóznejšie/vystrašenejšie. Ak sa správanie vášho králika stane pretrvávajúcim problémom, vyhľadajte radu odborníka.